Wybierając partnera nearshore, jednym z kluczowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, jest jego położenie geograficzne. Od kilku już lat Polska często jest wskazywana jako jeden z najlepszych krajów na lokalizację usług nearshoringowych. Oto 6 powodów ku temu:

 

#1 GLOBALNE CENTRUM TALENTÓW

Polski system edukacji zajmuje piąte miejsce w Europie i dziesiąte na świecie, a obszar IT jest najczęściej wybierany przez studentów. 


Warto wiedzieć, że pula talentów w Europie Wschodniej liczy ponad 1 milion specjalistów IT, z czego prawie 30% przypada na Polskę. Rośnie również liczba nagradzanych i wysoko wykwalifikowanych deweloperów (Harvard Business Review umieścił Polskę w pierwszej piątce krajów pod względem poziomu kwalifikacji technologicznych).


Ponadto Polska jest zaliczana do najlepszych na świecie krajów pod względem znajomości języka angielskiego, co sprawia, że outsourcing IT jest znacznie łatwiejszy i wolny od barier komunikacyjnych.

 

#2 DOBRY STOSUNEK CENY DO JAKOŚCI

Ograniczenie operacji niezwiązanych z podstawową działalnością firmy jest jedną z głównych korzyści wynikających z nearshoringu – a więc jednym z głównych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze partnera.


Średnie roczne wynagrodzenie specjalisty ds. IT w Polsce wynosi 96 000 PLN (około 21 046 EUR), czyli znacznie mniej od średniej w UE. Oznacza to możliwość obniżenia kosztów rozwoju produktu bez uszczerbku dla jakości!

 

#3 DOSTĘPNOŚĆ LOKALIZACJI

Różnica czasu między Polską a większością krajów w Europie wynosi zaledwie jedną godzinę, co oznacza, że zespoły klienta i nearshoringowego usługodawcy mogą współpracować w dużym oknie czasowym na komunikację, bez konieczności długiego oczekiwania na odpowiedź. 


Spotkania bezpośrednie również nie stanowią problemu! Polska znajduje się w geograficznej bliskości większości krajów Europy Środkowej i ma rozbudowaną sieć niedrogich połączeń lotniczych realizowanych z 15 międzynarodowych lotnisk. Oznacza to, że podróż między Polską a większością europejskich metropolii trwa od 1 do 3 godzin.

 

#4 PRZYJAZNY KRAJ

Polska podziela wartości kulturowe większości krajów europejskich, co może ułatwić relacje między zespołami.


Co więcej, Polacy są znani z pracowitości, niezawodności, współpracy i proaktywności, z silnej etyki pracy i wydajności w środowiskach pracy zdalnej.

 

#5 NAJWYŻSZA JAKOŚĆ INFRASTRUKTURY IT

Jeśli chodzi o rozwój oprogramowania, wysoka jakość infrastruktury ICT jest nieodzownym kryterium oceny potencjalnych lokalizacji nearshore.


Zgodnie z raportem Komisji Europejskiej dotyczącym indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego 2022, wynik Polski wzrósł nieco bardziej niż średnia UE w ostatnim roku, sygnalizując, że kraj dogania europejskich liderów.

 

#6 STABILNOŚĆ SPOŁECZNA, GOSPODARCZA I POLITYCZNA

Jako członek Unii Europejskiej (UE), Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Polska jest krajem stabilnym społecznie, gospodarczo i politycznie oraz przestrzega europejskich standardów i przepisów, na przykład w zakresie ochrony danych.


Kraj ten jest również uważany za najprężniejszą gospodarkę w Europie, ponieważ od 1989 r. zwiększył swój PKB na mieszkańca o prawie 150% – więcej niż jakikolwiek inny kraj na kontynencie.


Wiodące globalne firmy technologiczne, takie jak Google, Microsoft, IBM, Intel czy Cisco, utworzyły już zespoły ds. nearshoringu w Polsce. Czy Państwo będą następni?

Udostępnij ten artykuł